skip to main | skip to sidebar

Pages

  • Strona główna
  • Kontakt
  • Menu

Gotowanie wg Marty

Blog o dość popularnej tematyce czyli o jedzeniu. Zapraszam

Pieczone warzywa

09:48 | Publish by Marta

Kto ostatnio nie jest na diecie? Wydaje mi się, że wszyscy. Łącznie ze mną oczywiście. Jak wiele osób zabierałam się za to tysiące razy ale zawsze polegałam na wcześniejszym przygotowaniu posiłków. Dietetykiem nie jestem ale mogę podzielić się z Wami moimi ostatnimi odkryciami. Jak zawsze będzie bardzo łatwo.






Składniki (porcja na 1 osobę):
1 mała cukinia albo pół dużej
1 pomidor
1 papryka
oliwa smakowa (czosnkowa, ziołowa albo inne)
1 łyżeczka ziół prowansalskich
0,5 kulki mozzarelli
sól, pieprz
1 łyżeczka octu balsamicznego
1  łyżeczka sosu sojowego

Przygotowanie:
Włączamy piekarnik na 180 stopni.
Warzywa myjemy. Młodej cukinii nie trzeba obierać, a pomidory można sparzyć i pozbyć się skórki. Nie jest to krok konieczny. Następnie kroimy je w dowolnej wielkości kawałki. Ja cukinię przeważnie przekrajam wzdłuż na 4 części a później na ok. 1 cm kostki. Pomidory w ósemki a paprykę w paseczki. Następnie przekładamy warzywa na blaszkę albo do naczynia żaroodpornego. Naczynie będzie najwygodniejsze. Skrapiamy oliwą ( ja wybrałam robioną przez siebie czosnkową i tymiankową), posypujemy ziołami, solą i pieprzem. Ocet balsamiczny i sos sojowy to dodatek opcjonalny. Miałam pod ręką więc dodałam:) Wszystko razem trzeba trochę pomieszać. Naczynie wkładamy do piekarnika na około 20-30 minut.
Smacznego.

Etykiety: Dania bezmięsne, Dania główne, fit, Na kolację, szybkie danie, warzywa, wege 0 komentarze

Bigos z cukinii - podróba nie do poznania

10:37 | Publish by Marta

Powiem Wam, że gotując ten bigos sama się zaskoczyłam. Jest duże prawdopodobieństwo, że jeżeli nikomu nie powiecie z czego jest ten bigos to nikt nie zauważy braku kapusty. Najlepiej smakuje na drugi dzień jak w przypadku każdego bigosu. Zaleta jest taka, że na pewno gotuje się szybciej. Jest to niewątpliwy plus. 

 Składniki:
2 duże cukinie ( po ok. 2,5 kg)
1 puszka pomidorów krojonych
3 duże marchewki
1 duża cebula
2 liście laurowe
3 ziela angielskie
1 przecier pomidorowy
0,5 kg kiełbasy (opcjonalnie)
0,5 łyżeczki cukru
szczypta chilli
1 łyżeczka słodkiej papryki
1 łyżeczka soli
pieprz


Przygotowanie:
Jeżeli cukinia jest starsza to obieramy ją ze skóry i wykrawamy gniazda nasienne, jeżeli jest młoda to skóra wraz z malutkimi pestkami może zostać. Przede wszystkim warzywa myjemy. Obieramy również marchewkę i cebulę. Marchewkę i cukinię ścieramy na tarce z dużymi oczkami, mieszamy z solą i przekładamy do durszlaka. Cukinia powinna tak postać około 0,5 godziny. 

W tym czasie obieramy cebulę, którą kroimy w piórka. Potem w kostkę kroimy kiełbasę (chyba że robimy wersję wege;). Ja podsmażam ją na wolnym ogniu na suchej patelni (dużej patelni), ponieważ zawsze jakiś tłuszcz się z niej wytopi. Do podsmażonej lekko kiełbasy dokładamy cebulę. Kiedy i ona będzie podsmażona wsypujemy chilli i słodką paprykę. Podsmażone przyprawy mają lepszy smak. Po chwili to samo robimy z przecierem.i cukrem. Następnie dokładamy pomidory z puszki. W tym czasie do garnka (około 4,5 litra) wrzucamy odsączoną cukinię ze szklanką wody. Gotujemy około 0,5 godziny a następnie wrzucamy całą zawartość patelni. Gotujemy bigos do miękkości na wolnym ogniu. Doprawiamy do smaku.

Smacznego

Etykiety: Dania bezmięsne, Dania główne, Dania mięsne, fit, na zimę, Obiad, warzywa, wege 0 komentarze

Maślane drożdżowe rogaliki z marmoladą albo nutellą

04:29 | Publish by Marta

Powiem Wam jak to się w ogóle zaczęło, skąd wziął się pomysł na rogaliki. Powodów jest kilka. Jeden to taki, że jadłam w pewnym miejscu na mieście pyszne pączki. O zrobieniu takich zamarzyłam. Więc jak zawsze w takim przypadku szukam inspiracji. I czego się dowiedziałam? Tego, że dobre pączki wymagają ogromnego nakładu czasu i pracy. Skapitulowałam, ale tak nie do końca. Przecież nie mogłam całkiem odpuścić. Dlatego właśnie sięgnęłam po ten przepis, trochę go w czasie robienia zmodyfikowałam i zrobiłam swoje najlepsze w życiu rogaliki. Polecam.




Składniki (około 30 sporych sztuk):
4 czubate szkl, mąki tortowej ( u mnie Basia)
200 g masła
3/4 szkl. cukru
1/3 paczki drożdży (około 30 g )
4 jajka
3/4 szkl. mleka
1 op. cukru waniliowego
szczypta soli
opcjonalnie grubo rafinowany cukier
nadzienie : u mnie nutella i marmolada wieloowocowa ( nie może być rzadkie) 

Przygotowanie:

W dużym kubku albo miseczce podgrzewamy lekko mleko - ja to robię w mikrofalówce. Do mleka wsypujemy pokruszone drożdże i 2 łyżki cukru. Wszystko dokładnie mieszamy, tak żeby drożdże się rozpuściły. Następnie ja robię w ten sposób, że do miski wsypuję mąkę, resztę cukru, cukier waniliowy, pół łyżeczki soli. Do tych suchych składników wstawiam kubek z zaczynem. Zaczyn może urosnąć bardzo szybko a ten sposób gwarantuje nam, że nic nie przegapimy, nasza kuchnia na tym nie ucierpi i całość zaczynu trafi do ciasta. W tym czasie rozpuszczamy masło, albo w rondelku, albo też w mikrofalówce.  Kiedy zaczyn już urósł, albo wręcz wykipiał, wylewamy go z kubeczka do suchych składników, dorzucamy 2 całe jajka i 2 żółtka (białka zostają do smarowania rogalików). Wlewamy jeszcze rozpuszczone masło. W tym momencie pozostaje nam już tylko (albo aż) wyrobić ciasto. Można to zrobić ręcznie, robotem kuchennym albo zwykłym mikserem z takimi świderkowymi łopatkami. Ja wyrobiłam ciasto mikserem ( około 5 minut na najwyższych obrotach) a na koniec tylko dokończyłam ręcznie.
Wyrobione ciasto zostawiamy w ciepłym miejscu przykryte ściereczką na godzinę albo trochę dłużej. ( ja zawsze wkładam takie ciasta do włączonego dosłownie na 3 minutki piekarnika, który się nie nagrzeje ale troszkę zagrzeje).


Po wyrośnięciu ciasto dzielimy na 4 części. Każdą formujemy w kulkę i wałkujemy w taki sposób jak poniżej.

 Z 2 porcji ciasta u mnie wychodzi cała piekarnikowa blaszka. Każde koło dzielimy na 8 części ( albo mniej, rogaliki będą mniejsze ale będą się trudniej zawijać). Następnie wykładamy nadzienie, u mnie była to porządna duża łyżka ( bardzo nie lubię suchych rogalików) i od szerszego brzegu zawijamy. W trakcie zauważyłam, że dobrze jest jeszcze skleić brzegi po takim pierwszym przykryciu nadzienia a dopiero później dalsze rolowanie. Mam nadzieję że wiecie o co mi chodzi :).


 Rogaliki trzeba kłaść na blaszce (wyłożonej papierem do pieczenia) w taki sposób, żeby wąski koniec trójkąta był na dole. Wtedy rogalik nie otworzy nam się w trakcie pieczenia. Pamiętajmy też, że nie można ich kłaść zbyt blisko siebie ponieważ będą jeszcze rosły.

Po zrobieniu pierwszej partii włączamy piekarnik na 190 stopni, 2 grzałki. Zanim piekarnik się nagrzeje rogaliki zdążą jeszcze podrosnąć. Każdego rogalika smarujemy po wierzchu rozbitym białkiem i posypujemy grubym cukrem.
fot. Michał :)
Pieczemy około 18 minut, do zrumienienia. 




Etykiety: Ciastka, coś słodkiego, Desery, rogaliki 0 komentarze

Golonka gotowana i pieczona w piwie (podawana z kapustą zasmażaną)

10:42 | Publish by Marta

Teraz będzie petarda! Ani fit, ani wege, ani nic modnego. Zwyczajna ale jednocześnie niezwyczajna golonka pieczona w piwie. Drogie panie. Jeżeli chcecie zdobyć serce mężczyzny to to jest najlepszy sposób. Gwarantuję. :)
Poniższy przepis jest na dosyć dużą porcję i spokojnie można zrobić wszystko z połowy składników. Jeżeli chodzi o część gotowaną  to jest to mój sposób a sposób na pieczenie wzięłam stąd.

Składniki do gotowania:
4 golonki przednie
2 korzenie pietruszki
1 por
3 ząbki czosnku
1 seler
1 cebula
2 liście laurowe
3 ziela angielskie
1 łyżeczka soli
pieprz


Składniki do pieczenia:
1 łyżka miodu
2 łyżki sosu sojowego
0,5 l piwa jasnego (u mnie Łomża)
rozmaryn
tymianek
kminek mielony lub w ziarnach
papryka słodka,
sól, pieprz
wywar z gotowania


Przygotowanie - gotowanie:
Golonki najpierw należy umyć i oczyścić z włosków, jeżeli takie są. Ewentualnie można ją opalić. Ja mam kuchenkę indukcyjną więc tylko pierwszy sposób ma u mnie zastosowanie.
Wszystkie warzywa też należy obrać, ale kroić nie trzeba. Do garnka ( u mnie około 5 litrowy, żeby było wygodnie) wkładamy golonkę, zalewamy ją wodą i gotujemy. Na początku będą wytwarzały się tak zwane "szumowiny", które trzeba zebrać. Po kilku minutach gotowania, gdy szumowiny już się nie pojawiają dorzucamy resztę składników, przykrywamy, zmniejszamy ogień i zostawiamy na 2,5 - 3 godziny.

Przygotowanie - pieczenie:
W miseczce przygotowujemy marynatę z miodu, sosu sojowego. Przygotowujemy naczynie żaroodporne. Do 4 golonek powinno być ono dosyć duże i głębokie. Dno skraplamy lekko tłuszczem, obojętnie jakim. Wyjmujemy mięso z wywaru, wkładamy golonki do naczynia, nacinamy skórę lekko z góry w paseczki i staramy się je z każdej strony oblać marynatą. No naczynia wlewamy piwo i uzupełniamy do połowy wysokości golonek wywarem. (Z pozostałego można zrobić wyśmienitą galaretę). Wierzch mięsa posypujemy papryką, kminkiem, rozmarynem i tymiankiem. Wstawiamy do ziemnego piekarnika, który ustawiamy na temperaturę 200 stopni, 2 grzałki, bez przykrycia. Gdy piekarnik się nagrzeje i minie 15 minut od tego czasu zmniejszamy temperaturę do 180 stopni na 1,5 h. Dobrze jest ją co jakiś czas polać sosem, W trakcie pieczenia przekładam też ją na drugą stronę i ponownie posypuję przyprawami, ale jest dość kłopotliwe i ten krok można pominąć. Po 1,5 h sprawdzamy jak wygląda golonka, jeżeli jest za słabo przypieczona to podnosimy temperaturę i włączamy tylko górną grzałkę.

Golonkę najlepiej podawać z musztardą, chrzanem i kapustą zasmażaną na którą przepis jest tutaj.(kapusta zasmażana)

Etykiety: Dania główne, Dania mięsne, golonka gotowana, golonka pieczona, golonka w piwie, kapusta zasmażana, zapiekanki 0 komentarze
« Nowsze posty Starsze posty »
Subskrybuj: Posty (Atom)

Popularne

  • Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym, pieczarkami i papryką
  • Tarta z borówkami (mrożonymi)
  • Szaszłyki z grilla (nawet elektrycznego)
  • Zapiekana ryba w sosie śmietanowym z pieczarkami
  • Menu przystawek
  • Pomidory z mozzarellą
  • Menu Kolacji
  • Ryż z kurczakiem i warzywami w mleku kokosowym

Flyb

FlyB - Kulinaria

Mikser kulinarny

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów

Przepisy na?

Przepisy Na - katalog Kulinarny

odszukaj.com

Odszukaj.com - przepisy kulinarne

Nie kradnij

AkcAja: Nie kradnij zdjęć!

Rondel

rondel

a dupa rośnie

Baza przepisów kulinarnych

Lubisz to?

Filmowe ciasteczko / Gotowanie wg. Marty

Szukaj na tym blogu

Etykiety

Dania główne Dania bezmięsne Na kolację Przystawki szybkie danie Desery Dania mięsne Obiad warzywa Zupy sosy Sałatki makaron wege zapiekanki fit Boże Narodzenie Menu Ryby sery Na śniadanie bez pieczenia drób coś słodkiego na zimę Ciastka Grzyby jajka kurczak mrożonki papryka ser feta ziemniaki śledzie Wielkanoc brokuły jabłka marchewkowe ryż szpinak zupa krem Inne bezglutenowe fasolka szparagowa mielone orientalny smak pieczarki rukola Halloween Offtopic Pstrąg danie chińskie golonka gotowana golonka pieczona golonka w piwie kapusta zasmażana kiełki liście buraków ogórki pasta kanapkowa przetwory rogaliki torty łosoś

O mnie

Marta
Wyświetl mój pełny profil

Kontakt

e-mail: marta.oln1@gmail.com

Subskrybuj mnie

Posty
Atom
Posty
Komentarze
Atom
Komentarze

Wyświetlenia

Archiwum

  • ►  2019 (1)
    • ►  listopada (1)
  • ►  2018 (7)
    • ►  lutego (1)
    • ►  stycznia (6)
  • ►  2017 (14)
    • ►  listopada (2)
    • ►  września (2)
    • ►  sierpnia (1)
    • ►  lipca (1)
    • ►  maja (4)
    • ►  marca (1)
    • ►  lutego (3)
  • ▼  2016 (16)
    • ►  grudnia (3)
    • ►  listopada (4)
    • ▼  października (4)
      • Pieczone warzywa
      • Bigos z cukinii - podróba nie do poznania
      • Maślane drożdżowe rogaliki z marmoladą albo nutellą
      • Golonka gotowana i pieczona w piwie (podawana z k...
    • ►  lipca (2)
    • ►  kwietnia (2)
    • ►  stycznia (1)
  • ►  2015 (41)
    • ►  listopada (1)
    • ►  października (1)
    • ►  sierpnia (8)
    • ►  lipca (1)
    • ►  czerwca (1)
    • ►  maja (4)
    • ►  kwietnia (13)
    • ►  marca (5)
    • ►  lutego (6)
    • ►  stycznia (1)
  • ►  2014 (23)
    • ►  grudnia (5)
    • ►  listopada (5)
    • ►  października (3)
    • ►  czerwca (3)
    • ►  kwietnia (2)
    • ►  marca (3)
    • ►  lutego (2)
  • ►  2013 (13)
    • ►  października (1)
    • ►  kwietnia (3)
    • ►  marca (5)
    • ►  stycznia (4)
  • ►  2012 (26)
    • ►  października (2)
    • ►  września (4)
    • ►  sierpnia (4)
    • ►  lipca (4)
    • ►  czerwca (12)
Copyright (c) 2013 Gotowanie wg Marty.