skip to main | skip to sidebar

Pages

  • Strona główna
  • Kontakt
  • Menu

Gotowanie wg Marty

Blog o dość popularnej tematyce czyli o jedzeniu. Zapraszam

Kurczak pieczony na butelce

06:01 | Publish by Marta


Bardzo długo zbierałam się w sobie, żeby zrobić kurczaka nabitego na butelkę. Nie wiedziałam kompletnie nic na jego temat ale mnie zaintrygowała sama nazwa i to że wszyscy wiedzą o co chodzi a tylko ja nie wiem. Więc zrobiłam. Skorzystałam z przepisu ze strony Pani Smacznej u której pierwsze słowa "Nabiłam dziada" nastawiły mnie od razu pozytywnie:). Przepis wyglądał nieźle a w praktyce okazał się jeszcze lepszy. Co prawda ja nie robiłam od razu warzyw, ale polecam to zrobić. Marynata jest idealna bo absolutnie nie ścieka, ładnie się piecze i pysznie smakuje. Użyłam piwa "Perła" w zielonej butelce. Nie był najlepszy pomysł. Piwo kompletnie nie chciało kipieć mimo dodawania soli i upiekł się fajnie tylko dlatego, że go regularnie polewałam. Mam nadzieję, że następnym razem będzie idealnie;) i że wam również tak wyjdzie. Pamiętajcie, że trzeba pieczenie zaplanować wcześniej, ponieważ dla uzyskania odpowiedniego smaku kurczak musi poleżeć dobę w lodówce.
Składniki:
1 kurczak (ok. 1,5 kg)
1 butelka piwa 500 ml (nie zielona Perła)
2 łyżki sosu barbecue ( ja używam z Winiar)
2 łyżki keczupu
1 łyżka papryki słodkiej
1 łyżeczka papryki ostrej
1 łyżeczka przyprawy do kurczaka
1 łyżeczka ziół prowansalskich
2 łyżki oliwy z oliwek
3 ząbki czosnku
sól, pieprz

Przygotowanie:
Kurczaka myjemy i osuszamy ręcznikami papierowymi. Przeciśniętym przez praskę czosnkiem nacieramy środek kurczaka. W miseczce mieszamy ze sobą pozostałe przyprawy oprócz soli i pieprzu. Nacieramy kurczaka z każdej strony dosyć solidnie solą i pieprzem a następnie przygotowaną w miseczce marynatą. Tak przygotowany drób wkładamy na dobę do lodówki.
Butelkę z piwem wyparzamy, zdejmujemy naklejki i etykiety. Otwieramy i odlewamy ok 3/4 szklanki piwa do podlewania kurczaka podczas pieczenia. Kurczaka nadziewamy na butelkę, tak aby szyjka butelki wychodziła obok szyi kurczaka


.Piekarnik rozgrzewamy do 180°C. Butelkę z kurczakiem wstawiamy do mniejszego naczynia żaroodpornego, a potem całą konstrukcję ustawiamy na blaszce do pieczenia na najniższej półce, tak aby zmieścił się do piekarnika. Kurczaka pieczemy 1,5 godziny. Jak radzi Pani Smaczna w przypadku innej wagi kurczaka zakładamy, że 1 kg kurczaka pieczemy 1 godzinę. W trakcie pieczenia polewamy kurczaka odlanym piwem i co jakiś czas przekręcamy, aby równomiernie się przyrumienił. Jeśli piwo nie wylewa się z butelki, podczas pieczenia możemy wsypać do niego trochę soli.

Etykiety: Dania główne, drób, kurczak 2 komentarze

Sernikowa szarlotka na zimno bez pieczenia

23:15 | Publish by Marta


Inspiracje pełną parą. Wiem, że to reklama ale jednak strona zmiksowani.pl zbiera tak wiele przepisów, że codziennie na nią wchodząc zalewa mnie fala przepisów, które koniecznie chcę wypróbować. Na szczęście na zamiarach się nie kończy. Pewnie niedługo wrócę do swojego domowego zeszytu ale bardzo lubię nowości na miarę moich możliwości;) kulinarnych.
Przepis zaczerpnięty z bloga Domowe potrawy. Serdecznie polecam i pozdrawiam:)
Ciasto jest naprawdę przepyszne, standardowe a jednak trochę inne. Sami spróbujcie.


Składniki na masę serową:
1 kg mielonego twarogu
100g miękkiego masła
1 szkl cukru
1 szkl mleka
2 budynie cytrynowe

Składniki na masę jabłkową:
1,5 kg jabłek - ja użyłam już wcześniej uprażonych i zawekowanych ( 2 litry)
2 łyżki cukru – jeśli jabłka są kwaskowate
2 galaretki cytrynowe

dodatkowo:
ok. 1,5 dużego opakowania herbatników
cukier puder lub polewa czekoladowa

Przygotowanie:
Dużą prostokątną blachę wykładamy papierem do pieczenia i układamy pierwszą warstwę herbatników. Zabieramy się do robienia masy serowej. W misce miksujemy najpierw miękkie masło z cukrem  a następnie dodajemy twaróg i wymieszany z mlekiem budyń. Dokładnie mieszamy i przekładamy do garnka. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez ok. 5 minut na małym ogniu cały czas mieszając, należy uważać, żeby masa się nie przypaliła. Gorącą masę wykładamy na herbatniki, wyrównujemy i układamy kolejną warstwę. W ten sposób będą później miękkie. Odstawiamy do ostudzenia i w tym czasie wykonujemy masę jabłkową. 
I sposób: Ja skorzystałam z przetworów zimowych i użyłam dwóch litrowych słoików z uprażonymi jabłkami. Jeżeli takie posiadamy do wykładamy je prosto na głęboką patelnię, doprowadzamy do wrzenia i wsypujemy suchą galaretkę, mieszamy do rozpuszczenie. 
II sposób: Jeżeli mamy świeże jabłka to obieramy, oczyszczamy, kroimy w kosteczkę, podsmażamy na patelni z 2 łyżkami cukru ( w zależności od upodobań i stopnia słodkości jabłek) do momentu aż będą miękkie. Dodajemy galaretkę tak samo jak w pierwszym sposobie. 
Gorącą masę wykładamy na herbatniki, wyrównujemy, układamy ostatnią, trzecią warstwę herbatników. Możemy dodać jeszcze polewę tak jak ja i kandyzowane owoce, według gustu. Studzimy i schładzamy w lodówce.

Etykiety: bez pieczenia, Desery 0 komentarze

Tradycyjny sernik z kakaową kruszonką

03:09 | Publish by Marta


W poszukiwaniu inspiracji przegrzebałam trochę internetu i eureka! Znalazłam to czego szukałam. Sernik, który jest prosty, klasyczny, przypomina smak dzieciństwa. Przepis ze strony dostępnej tutaj.


Składniki na dużą tortownicę albo zwykłą średnią blaszkę:
1 kostka margaryny
3 szkl mąki pszennej
1 szkl cukru
8 jajek
4 czubate łyżki kakao
4 łyżeczki proszku do pieczenia
1 kg twarogu półtłustego
2 szklanki cukru białego
1 budyń śmietankowy lub waniliowy

Przygotowanie:
Do miski wsypujemy przesianą przez sitko mąkę,kakao i 2 łyżeczki proszku do pieczenia, dodajemy pokrojoną w kostkę margarynę, 1 szklankę cukru i 4 żółtka (białek nie wyrzucamy). Wszystkie składniki ugniatamy na jednolitą masę, dzielimy na 2 części, owijamy w folię spożywczą i wkładamy do zamrażarki.
W czasie kiedy ciasto się mrozi szykujemy masę serową. 4 żółtka ucieramy z 1 szklanką cukru na prawie białą masę. Następnie dokładamy twaróg, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, budyń i ewentualnie trochę aromatu waniliowego/śmietankowego. W oddzielnej misce ubijamy białka na sztywno ze szczyptą soli. Następnie delikatnie mieszamy masę serową z białkami.
Włączamy piekarnik na 170 stopni 2 grzałki.
Dokonujemy ciasto:)
Do blachy wyłożonej papierem lub wysmarowanej tłuszczem i posypanej kaszą manną/bułką tartą/mąką tarkujemy jedną część ciasta na dużych oczkach, na to wykładamy masę serową i drugą warstwę ciasta tak samo potarkowaną.
Pieczemy około 1 godzinę, sprawdzając patyczkiem.

Etykiety: Boże Narodzenie, Desery, Wielkanoc 4 komentarze

Tortilla

22:52 | Publish by Marta

Tortilla jest idealna na szybką, ale ciepłą i pożywną kolację. Zrobiona w domu jest zdrowa i smaczna. W dodatku kiedy mamy nakarmić kilka osób wystarczy, że każdy dobierze dodatki a mogą być dowolne.

Składniki:
podstawowe:
1 opakowanie placków tortilla ( 4 sztuki)
1 podwójna pierś z kurczaka
oliwa, przyprawa gyros lub do dań meksykańskich

pozostałe opcje dodatków:
sałata, pomidory, ogórek, papryka, cebulka, sałata, kukurydza i inne

sosy:
majonez, keczup, czosnkowy,jogurtowy, mieszanki


Przygotowanie:
Najpierw myjemy i kroimy w drobną kostkę kurczaka. W misce obsypujemy go przyprawami i polewamy odrobiną oliwy. Jeżeli mamy czas to dobrze, żeby sobie chwilkę w takiej marynacie poleżał w lodówce a jeżeli nie to bach od razu na patelnię. W czasie smażenia myjemy i kroimy dodatki, wykładamy na stół wszystkie potrzebne rzeczy. Na drugiej suchej patelni podgrzewamy tortillę, trzeba ją zwilżyć odrobiną wody przecierając po wierzchu zwilżoną ręką. Ja zawsze zmniejszam wtedy ogień pod kurczakiem tak, żeby był cały czas ciepły w czasie podgrzewania kolejnych partii tortilli. Aby zrobić tortillę wyjmujemy ją na talerz, smarujemy ulubionym sosem, ja też posypuję jeszcze trochę przyprawy do dań meksykańskich, wykładam trochę mięsa, mieszanki świeżych warzyw, znowu sos i ponownie mięso, na koniec feta. Trzeba tylko tak wymierzyć żeby to wszystko dało się zawinąć;) Składamy tortillę jak dziecko w rożku:) najpierw podwijamy dół żeby nam pyszności nie wypadały, następnie ściśle boku, umacniamy wykałaczką i gotowe.

Etykiety: Na kolację, szybkie danie 0 komentarze

Zupa z fasolką szparagową

00:52 | Publish by Marta

Pomysł na zrobienie zupy z fasolką szparagową naszedł mnie w sklepie podczas gdy oglądałam mrożonki. Pomyślałam, że to będzie miła odmiana od tych moich codziennych zupek. Jako, że nigdy jej nie robiłam a chciałam żeby była trochę "inna" poszperałam w internecie i znalazłam przepis, który mogłam wykorzystać. Na pewno ze zmianami ale posłużyłam się przepisem dostępnym tutaj. Naprawdę ma niesamowity smak i robi się ją bardzo szybko, jest też dietetyczna a więc same duże plusy:) Ja do swojej wersji zimowej użyłam warzyw mrożonych i suszonych, w lato na pewno smaczniejsza będzie ze świeżych produktów.


Składniki:
1 opakowanie fasolki szparagowej u mnie 400 g
4 łyżki kaszy jęczmiennej
1 łyżka kaszy manny
2  marchewki
1  pietruszka
2 łyżki jogurtu naturalnego
1 łyżka masła
1 pęczek koperku
1 pęczek pietruszki
1 cebula
1 ząbek czosnku
1 łyżeczka ziół prowansalskich
1 łyżeczka tymianku
1 liść laurowy
3 ziela angielskie
czubeczek od łyżeczki kurkumy
 pieprz, sól



Przygotowanie:
Umyte, obrane warzywa kroimy w plasterki a fasolkę w zależności od postaci : mrożoną wrzucamy w całości do wrzątku, świeżą myjemy, ucinamy twarde końce i kroimy na mniejsze kawałki. Zalewamy wodą warzywa w taki sposób aby zostały pokryte w całości wodą. Zawsze przecież można dodać ją później. Po zagotowaniu się wody dorzucamy opłukaną kaszę, liść laurowy i ziele angielskie. Na roztopionym maśle podsmażamy na złoto pokrojoną w drobną kostkę cebulę, czosnek i tymianek z ziołami prowansalskimi. Podsmażenie jej z ziołami wydobędzie ich piękny aromat. Po około 15 minutach od zagotowania dodajemy kurkumę, cebulkę z przyprawami i kaszę manną, która zagęści trochę zupę.  Gotowanie należy zakończyć po wypróbowaniu organoleptycznym:) sprawdzamy czy wszystkie warzywa są miękkie. W razie potrzeby doprawiamy solą i pieprzem. Wyłączamy ogień, po chwili dodajemy zahartowany jogurt ( w oddzielnej miseczce mieszamy go z kilkoma łyżkami zupy), posiekany koperek i pietruszkę. 
Smacznego.


Etykiety: Dania główne, fasolka szparagowa, szybkie danie, Zupy 1 komentarze

Kurczak w sosie serowym z tzatzikami i ryżem

02:44 | Publish by Marta




Kolejny z moich szybkich przepisów, a może nie moich. Przyznaję się;) przepis jeszcze z czasów studenckich, może trochę podrasowany albo po prostu zrobiony na swój własny sposób. Do mnie przyszedł od Weroniki, a gdzie pójdzie? Mam nadzieję, że daleko i że będzie smakowało.
Kurczaka podajemy z ryżem i sosem tzatziki, wszystkie te elementy doskonale się uzupełniają, oddzielnie mogą być trochę za ostre lub za mdłe, a tak będzie idealnie.

Składniki (dla 2 osób):
1 mniejsza podwójna pierś z kurczaka
2 serki topione ziołowe albo śmietankowe typu gouda czy maasdamer  (ja najczęściej  mieszam różne typy)
1 pęczek koperku
łyżka przyprawy gyros
1 lub 2 torebki ryżu
pieprz
olej


Przygotowanie:
Wstawiamy ryż do gotowania. Przygotowujemy sos tzatziki (przepis tutaj ). Kurczaka myjemy, kroimy w kosteczkę, oprószamy przyprawami i odrobiną oleju (najlepiej jeżeli kurczak postoi jakieś pół godziny w przyprawach w lodówce ale jeżeli nie to znacząco nie wpłynie różnicę w smaku). Kawałki kurczaka smażymy na gorącym oleju aż będzie miękki, wykładamy do niego na patelnię rozdrobnione palcami serki, roztapiamy je na małym ogniu. Jeżeli chcemy, żeby sos był rzadszy dodajemy trochę wody, ja najczęściej  dodaję ją z garnka z gotującym się w tym czasie ryżem. Doprawiamy do smaku pieprzem w razie potrzeby. Gotowego kurczaka podajemy z ryżem i koniecznie sosem tzatziki.

Etykiety: Dania główne, kurczak, ryż, sosy, szybkie danie 0 komentarze

Makaron ze szpinakiem i fetą

04:24 | Publish by Marta


Akcji "makarony" ciąg dalszy. Dopiero jak zaczęłam wrzucać te przepisy uświadomiłam sobie jak często je ostatnio robię. Wynika to zapewne z tego, ze są bardzo proste i szybkie w przygotowaniu,a składniki dosyć często mamy w domu i nie wymagają przez to dodatkowego zaangażowania. Lubię za to eksperymentować z różnymi rodzajami makaronów, polecam te pełnoziarniste.

Składniki (na 2 osoby):
1/4 opakowania makaronu typu spaghetti pełnoziarnistego albo innego wedle uznania
1 opakowanie szpinaku w liściach ( ja akurat miałam jeszcze swój ogródkowy)
ok.100 ml jogurtu greckiego albo śmietany
2 ząbki czosnku
1 łyżka masła
sól, pieprz


Przygotowanie:
Makaron gotujemy wg. przepisu na opakowaniu i w tym czasie obieramy i siekamy drobno czosnek. Przygotowujemy szpinak. Jeżeli jest świeży myjemy, odcinamy twarde łodyżki, przekrajamy na 2,3 części a jeżeli używamy mrożonego to odciskamy nadmiar wody ( o ile został rozmrożony wcześniej, jeżeli nie będziemy wkładać mrożony bezpośrednio na patelnię. Na maśle podsmażamy przez chwilę czosnek, dokładamy szpinak. Po chwili dodajemy śmietanę i pokrojony w kostkę ser feta. Doprawiamy głównie pieprzem, ponieważ od sera szpinak będzie raczej wystarczająco słony. Ugotowany makaron wykładamy na talerze, a na środek szpinak z serem. Smacznego.





Etykiety: Dania bezmięsne, Dania główne, makaron, ser feta, szpinak 0 komentarze

Makaron z suszonymi pomidorami - danie express

03:53 | Publish by Marta

Uwielbiam makaron w każdej postaci, ten przemówił do mnie w sklepie i jak to często bywa widząc parę rzeczy na półkach sklepowych wpadam na pomysł obiadu, ten też tak powstał. Przygotowanie zajmie nam mniej więcej tyle czasu ile gotuje się makaron, więc jak na obiad to bardzo szybko.


Składniki:
1/2 opakowania (250 g)  makaronu wstążki ( ja użyłam makaronu z czosnkiem niedźwiedzim z Lidla)
1 słoiczek 250 ml pasty z suszonych pomidorów  (dostałam ją w biedronce w czasie jakiejś akcji)
2 łyżki gęstego jogurtu naturalnego
1ok. 10 oliwek
kilka plastrów szynki typu prosciutto ( ja użyłam suszonego udźca wołowego też z Lidla)


Przygotowanie:
Makaron gotujemy wg. przepisu na opakowaniu. Pasta pomidorowa jest z oliwą więc wykładamy je bezpośrednio na gorącą patelnie, po chwili dodajemy jogurt tak, żeby uzyskać trochę rzadszy sos, następnie kroimy oliwki w plasterki i również dodajemy do pomidorów. Kiedy makaron zostanie już ugotowany, odcedzamy go i dodajemy do sosu na patelnię. Mieszamy dokładnie, ewentualnie doprawiamy do smaku, zostawiamy na chwilę jeszcze na małe podgrzewanie w a tym czasie robimy chrupiącą szynkę poprzez usmażenie jej na chrupko na oddzielnej patelni. Makaron wykładamy na talerze i ozdabiamy szynkowymi skwarkami ( można je zastąpić np. parmezanem albo ich po prostu nie dodawać). Smacznego


Etykiety: Dania bezmięsne, Dania główne, makaron, szybkie danie 0 komentarze

Ciasto Rafaello bez pieczenia

11:16 | Publish by Marta

Od długiego czasu zbierałam się w sobie, żeby w końcu zrobić to ciasto. Zawsze trochę mnie przerażało ze względu na poziom trudności ale z drugiej strony też kusiło bo jego smak uwielbiam. Jako że robiłam go po raz pierwszy skorzystałam z przepisu ze strony Betty gotuje.Ciasto jest bardzo słodkie, ale inne być nie może więc nie da się go zjeść zbyt dużo. Jedyne czego mi tu brakowało to migdały tak charakterystyczne dla Rafaello. Ale nic straconego, będą następnym razem:)!


Składniki:
2 serki mascarpone po 250 g - łącznie 500 g 
550 ml śmietanki kremówki (36 lub 30%) - ja zawsze używam łaciatej i śmietan fixu
3 tabliczki białej czekolady (300g) 
150 g wiórków kokosowych 
herbatniki typu Petit Beurre lub inne około 200 g ( mniej więcej 1,5 dużego opakowania)


Przygotowanie:
Do przygotowania użyłam prostokątnej formy ok 20 x 20 cm. Im większa forma tym więcej herbatników będziemy potrzebować i tym niższe będzie ciasto. 
Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej w następujący sposób: musimy użyć garnka i metalowej miski takiej wielkości żeby na garnek móc postawić miskę. W garnku zagotowujemy wodę, przykrywamy miską. Do miski wkładamy czekoladę i mieszamy do rozpuszczenia. Para wodna ogrzewa miskę, miska czekoladę i gotowe. Do czekolady dodajemy około 100 ml śmietanki energicznie mieszając aby wszystko się ładnie połączyło. Odstawiamy do ostygnięcia. Po kilku minutach możemy zacząć robić masę. Do wysokiego naczynia wlewamy pozostałą śmietankę, miksujemy przez chwilę, dodajemy śmietan fix. Kiedy będzie już praktycznie ubita dodajemy serek mascarpone, 2/3 wiórków i płynną czekoladę. Wykładamy jedną warstwę herbatników, na nich  rozsmarowujemy 3/4 masy, wyrównujemy powierzchnie i układamy kolejną warstwę. Na nie wykładamy pozostałą masę i wysypujemy po całej powierzchni pozostałe wiórki. Odstawiamy do lodówki na przynajmniej 3 godziny i możemy jeść.



Etykiety: Desery 4 komentarze

Krupnik

00:36 | Publish by Marta


Krupnik to u mnie zupa kojarząca się z dzieciństwem, najczęściej gotowana przez babcię. Oczywiście wtedy średnio za nią przepadałam ale wróciła do łask w dorosłym życiu. W zimie rozgrzewająca i przypominająca smak lata, niestety z mrożonek albo warzyw po prostu kupowanych w zimie a więc też trochę sztucznych ale latem....och...niebo w gębie:) młoda marchewka, pietruszka, koperek. Już nie mogę się doczekać dlatego też dzisiaj podam Wam przepis na tą właśnie zupkę.


Składniki:
ok. 2 litry wody
1 lub 2 ćwiartki z kurczaka albo innego mięsa drobiowego
2 duże marchewki
1 cebula
1 pietruszka
0,5 dużego selera
0,5 pora albo 1 cały mniejszy
pęczek pietruszki i koperku
2 garści kaszy jęczmiennej
2 ziemniaki
sól, pieprz
1 kostka rosołowa
2 liście laurowe
2 ziela angielskie
3 ziarenka pieprzu

Przygotowanie:
Ja każdą zupę zaczynam praktycznie tak samo, dopiero po ugotowaniu mięsa i warzyw nabiera ona konkretnego smaku i rodzaju. Z krupnikiem jest trochę inaczej choćby dlatego, że w tym przypadku marchewka nie jest pokrojona w plastry a potarkowana na grubych oczkach.
Gotowanie zaczynamy od oczyszczenia mięsa. Wodę doprowadzamy do wrzenia, wrzucamy mięso, ziele angielskie, liście i pieprz. Gotujemy przez chwilę do momentu zebrania piany. Następnie dodajemy oczyszczone i pokrojone warzywa: potarkowaną marchewkę, pietruszkę, seler (pietruszka i seler dla zmylenia dzieci jest potarkowana, w kawałkach zawsze wybiorą je z zupy, dla dorosłych oczywiście może być w kostkę), pokrojonego w półplasterki pora i kostkę rosołową. Na patelni smażymy na złoto pokrojona w drobną kostkę cebulę i dorzucamy do wywaru. Gotujemy około 20 minut. Dodajemy opłukaną kaszę i obrane, pokrojone w kostkę ziemniaki. Ja zawsze po tym czasie wyjmuję mięso i obieram je z kości, a następnie wrzucam z powrotem. Na koniec siekamy drobno zioła, dodajemy do zupy, doprawiamy i od razu podajemy.
Smacznego.

Etykiety: Dania główne, drób, Zupy 1 komentarze

Makraon z kurczakiem i warzywami na ciepło

02:40 | Publish by Marta


Może nie wygląda jak z konkursu kulinarnego ale jest takie, że .....MNIAM:)

Składniki:
1 opakowanie makaronu ( cienkich nitek)
1 podwójna pierś z kurczaka
2 papryki (najlepiej żółta i zielona żeby było kolorowo)
2-3 pomidory
1 por
oliwa
sól, pieprz, wegeta

Przygotowanie:
Makaron gotujemy wg. przepisu na opakowaniu al dente.. Pierś z kurczaka kroimy w drobną kostkę, podsmażamy na oliwie z przyprawami.  Przygotowujemy spory garnek, w którym będziemy później jeszcze podgrzewać chwilę i mieszać wszystkie składniki. Paprykę oczyszczamy i kroimy w kostkę, podobnie jak pomidory. Pora myjemy i kroimy w półplasterki. Na patelni z odrobiną oliwy podsmażamy najpierw paprykę, następnie pomidory i pora, lekko solimy. Wszystkie składniki łączymy razem w garnki, podgrzewamy, doprawiamy do smaku. Jeżeli danie jest zbyt suche dolewamy jeszcze odrobinę oliwy i od razu podajemy. Odgrzewane na drugi dzień też jest pyszne. Ilość przynajmniej na 4 osoby albo więcej.


Etykiety: Dania główne, drób, kurczak, makaron 0 komentarze

Sałatka śledziowa z porem

02:45 | Publish by Marta

Jedna z ulubionych sałatek mojego R. Nieodłączna na stole w święta i bez święta;)
 
Składniki:
4 solone płaty śledziowe
1 puszka czerwonej fasoli
1 por
pęczek natki pietruszki
2-3 ogórki kiszone
2 łyżki majonezu/jogurtu
sól, pieprz

Przygotowanie:
Płaty śledziowe moczymy w wodzie zmieniając ją kilkukrotnie. Kroimy je w kostkę. Fasolę opłukujemy na durszlaku. Por trzeba dokładnie umyć, odkroić zielone liście, przepołowić, pokroić w drobne paseczki.  Najlepiej jest do miski wrzucić najpierw pokrojonego pora, posolić go i dobrze wymieszać, ugniatając trochę widelcem po to, żeby zmiękł. Ogórki kiszone również kroimy w kostkę, a pietruszkę drobno siekamy. Wszystkie składniki łączymy ze sobą, dodajemy majonez albo jogurt jeżeli chcemy uzyskać lżejszą wersję i doprawiamy. Należy uważać, żeby nie przesadzić z solą bo sałatka musi się ze sobą "przegryźć" a śledzie są słone. Wersję z jogurtem trzeba zjeść od razu, ponieważ może podejść wodą, z majonezem będzie dobra też w kolejnym dniu.





Etykiety: Na kolację, Sałatki, śledzie 0 komentarze

Domowy sos tzatziki

02:07 | Publish by Marta

Rewelacyjny dodatek do mięs, tortilli, kebabów, pizzy, placków ziemniaczanych, sałatek i innych dań, po prostu do wszystkiego jeżeli tylko lubimy smak i zapach czosnku.



Składniki:
1 duży albo 2 małe ogórki 150 g naturalnego serka homogenizowanego albo jogurtu naturalnego 3 duże ząbki czosnku sól, pieprz
 
Przygotowanie: Ogórki ścieramy na tarce o grubych oczkach, odlewamy z nich wodę. Czosnek wyciskamy, mieszamy wszystko razem z serkiem i doprawiamy do smaku przyprawami

Etykiety: Przystawki, sosy 0 komentarze
« Nowsze posty Starsze posty »
Subskrybuj: Posty (Atom)

Popularne

  • Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym, pieczarkami i papryką
  • Tarta z borówkami (mrożonymi)
  • Szaszłyki z grilla (nawet elektrycznego)
  • Zapiekana ryba w sosie śmietanowym z pieczarkami
  • Menu przystawek
  • Pomidory z mozzarellą
  • Menu Kolacji
  • Ryż z kurczakiem i warzywami w mleku kokosowym

Flyb

FlyB - Kulinaria

Mikser kulinarny

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów

Przepisy na?

Przepisy Na - katalog Kulinarny

odszukaj.com

Odszukaj.com - przepisy kulinarne

Nie kradnij

AkcAja: Nie kradnij zdjęć!

Rondel

rondel

a dupa rośnie

Baza przepisów kulinarnych

Lubisz to?

Filmowe ciasteczko / Gotowanie wg. Marty

Szukaj na tym blogu

Etykiety

Dania główne Dania bezmięsne Na kolację Przystawki szybkie danie Desery Dania mięsne Obiad warzywa Zupy sosy Sałatki makaron wege zapiekanki fit Boże Narodzenie Menu Ryby sery Na śniadanie bez pieczenia drób coś słodkiego na zimę Ciastka Grzyby jajka kurczak mrożonki papryka ser feta ziemniaki śledzie Wielkanoc brokuły jabłka marchewkowe ryż szpinak zupa krem Inne bezglutenowe fasolka szparagowa mielone orientalny smak pieczarki rukola Halloween Offtopic Pstrąg danie chińskie golonka gotowana golonka pieczona golonka w piwie kapusta zasmażana kiełki liście buraków ogórki pasta kanapkowa przetwory rogaliki torty łosoś

O mnie

Marta
Wyświetl mój pełny profil

Kontakt

e-mail: marta.oln1@gmail.com

Subskrybuj mnie

Posty
Atom
Posty
Komentarze
Atom
Komentarze

Wyświetlenia

Archiwum

  • ►  2019 (1)
    • ►  listopada (1)
  • ►  2018 (7)
    • ►  lutego (1)
    • ►  stycznia (6)
  • ►  2017 (14)
    • ►  listopada (2)
    • ►  września (2)
    • ►  sierpnia (1)
    • ►  lipca (1)
    • ►  maja (4)
    • ►  marca (1)
    • ►  lutego (3)
  • ►  2016 (16)
    • ►  grudnia (3)
    • ►  listopada (4)
    • ►  października (4)
    • ►  lipca (2)
    • ►  kwietnia (2)
    • ►  stycznia (1)
  • ▼  2015 (41)
    • ►  listopada (1)
    • ►  października (1)
    • ►  sierpnia (8)
    • ►  lipca (1)
    • ►  czerwca (1)
    • ►  maja (4)
    • ▼  kwietnia (13)
      • Kurczak pieczony na butelce
      • Sernikowa szarlotka na zimno bez pieczenia
      • Tradycyjny sernik z kakaową kruszonką
      • Tortilla
      • Zupa z fasolką szparagową
      • Kurczak w sosie serowym z tzatzikami i ryżem
      • Makaron ze szpinakiem i fetą
      • Makaron z suszonymi pomidorami - danie express
      • Ciasto Rafaello bez pieczenia
      • Krupnik
      • Makraon z kurczakiem i warzywami na ciepło
      • Sałatka śledziowa z porem
      • Domowy sos tzatziki
    • ►  marca (5)
    • ►  lutego (6)
    • ►  stycznia (1)
  • ►  2014 (23)
    • ►  grudnia (5)
    • ►  listopada (5)
    • ►  października (3)
    • ►  czerwca (3)
    • ►  kwietnia (2)
    • ►  marca (3)
    • ►  lutego (2)
  • ►  2013 (13)
    • ►  października (1)
    • ►  kwietnia (3)
    • ►  marca (5)
    • ►  stycznia (4)
  • ►  2012 (26)
    • ►  października (2)
    • ►  września (4)
    • ►  sierpnia (4)
    • ►  lipca (4)
    • ►  czerwca (12)
Copyright (c) 2013 Gotowanie wg Marty.